Kam s dětmi na lyže

Val di Fassa je jedno z nejoblíbenějších lyžařských údolí Italských Dolomit. Láká na krásná panoramata, 200 kilometrů sjezdovek, upravované běžkařské tratě a jedinečnou gastronomii. A nově taky na akvapark Vidor, nebo luxusní lázně QC terme. Fassa nalákala i nás a rozhodli jsme se, že zkusíme vyrazit na lyžařskou dovolenou karavanem.

Na zimní dovolenou v karavanu se 3 dětmi nejede člověk úplně bez obav. Ve zdraví, psychickém, se dá většinou přežít tak 3 – 4 dny, pak už dochází suché oblečení i klidné nervy. Tady ale vůbec nemusíte mít strach. Kemp je přímo na sjezdovce a díky hernám, prolézačkám a bazńům zabaví děti po lyžování a rodičům dá šanci si oddechnout. K dispozici jsou i soukromé koupelny o rozměrech menšího apartmánu, které mohou posloužit nejen hygieně, ale i pro  zahřátí a usušení lyžařského oblečení celé rodiny.

Díky propojení v rámci Dolomity Superski nabízí ideální místo pro „sběrače kilometrů“, kteří ráno svahy otevírají a v podvečer zase spolu s vlekaři zavírají a každý den chtějí vyzkoušet jiné středisko. Lyžařská dovolená se tady ale dá prožít i úplně jinak.

Majestátné Dolomity jsou ideálním místem pro relaxaci, a to jak aktivní, tak pasivní. Rozhodně by byla škoda nevyužít možnosti zalyžovat si na svazích hor, které prý kdysi dávno bývaly korálovými útesy. Specifické složení skal může i za další úkaz, který nabízí právě místní svahy. Při západu slunce se vrcholky barví do odstínů červené, růžové a fialové a nabízejí tak jedinečnou přírodní barevnou show, které místní říkají „enrosadira“.

Údolí Val di Fassa měří jen asi 20 kilometrů a navazuje na ještě známější Val di Fiemme. Tvoří ho 7 městeček, Campitello, Canazei, Mazzin, Moena, Pozza, Soraga a Vigo. Každé v nich v zimě tvoří jedno středisko a mezi s sebou jsou v průběhu lyžařské sezóny perfektně propojené skibussy, takže pokud se z jednoho do druhého nedostanete na lyžích, odveze vás autobus, nebo místní vláček. Že byste se nevešli i s lyžařskou výbavou se bát nemusíte, i vláček má speciální korbu na lyže a hůlky. Takže po příjezdu z Čech můžete nechat své auto klidně celý týden zaparkované.

Val di Fassa nabízí přes 210 kilometrů sjezdovek a propojení na dalších 500 kilometrů kolem slavné Sella Rondy. Nádherné jsou výhledy na vrcholky Piz Boe, Marmolady a dalších hor. Kromě klasického lyžování na sjezdovk. Při nedostatku času se ale dá příroda i „ošidit“, vyjet lanovkou na Sass Pordoi 2950 m.n.m. a odtud si po krátkém sjezdu a traversu vychutnat freeridovou jízdu do údolí s převýšením asi 1000 metrů přímo kolem rozeklaných skal a příkrých stěn. Nevýhodou může být oblíbenost téhle varianty, takže se málo kdy podaří vidět před sebou panenský nedotčený svah, ale i obloučky vykrojené do prachového sněhu někým před vámi mají své kouzlo. Třeba i jako nápověda, kudy je bezpečné se vydat, pokud po ruce nemáte zkušeného průvodce. A rozhodně tady nepotkáte takové množství lyžařů, jako na sjezdovkách. Ty totiž často ani nenapadne, že se masiv Selly dá projet i vnitřkem a nejen v rámci okruhu Sella Ronda.

Po sportovním výkonu si zasloužíte relaxaci. Téměř nadpozemským zážitkem je návštěva QC Terme, jen budete možná litovat, že jste si s túrou trochu víc nepospíšili, abyste na místní wellness měli víc času. Léčivou vodu tady dává pramen Alloch, který je bohatý zejména na hořčík, síru a vápník a při teplotě příjemných 37 stupňů Celsia má blahodárné účinky hlavně na pohybové ústrojí, nervový a dýchací systém a taky imunitu. Strávit se tady dá celý den a nudit se nebudete. Lázně nabízejí bezpočet bazénů, sauny, páru, Kneippův chodník, ale třeba i místnosti, kde pod vodou hraje hudba, jinde vám vodní relaxaci zase provoní seno nebo alpské bylinky. Originální je rozhodně i místnost, kde po stisknutí tlačítka začne hřmít a ze stropu se během chvilky spustí pořádný liják, který byste na horských svazích asi raději nechtěli zažít, ale tady tak nějak pohladí.

Vynechat byste neměli ani silné masážní trysky ve venkovním bazénu s výhledem na alpské vrcholky, kde pořádně promasírujete namožené svaly. A relaxovat pak můžete na zavěšených lehátkách, vodních postelích, nebo třeba u krbu. A ještě taková třešnička na dortu, k celodennímu či večernímu vstupu patří i raut, na který můžete kdykoliv i opakovaně zajít přímo v papučích a županu. Při svíčkách a sklence Prosecca budete ochutnávat místní špek, sýry, čerstvé ovoce a zeleninu, nebo třeba i výbornou čokoládu. Jen je těžké se rozhodnout, kde strávit víc času, a v 10 večer, kdy lázně zavírají (v 11 v pátek a sobotu) se Vám určitě vůbec nebude chtít odejít. Jen malé upozornění, vstup do lázní je až od 15 let, takže pokud na hory vyrážíte se svými ratolestmi, budete muset vyřešit, kde se prozatím zabaví.

Variantou může být třeba akvapark v kempu Vidor, také v Pozza di Fassa, jako QC Terme. Místní tobogány, vnitřní i venkovní bazény, nebo brouzdaliště připomínající mořskou pláž zabaví děti všech věkových kategorií, a rodiče i tady můžou zavítat do saunového světa. Tenhle kemp je vůbec ideální variantou pro rodiny, a to i v případě, že necestují karavanem. Na výběr je několik typů apartmánů a pro hosty jsou k dispozici herny, vnitřní fotbalové hřiště, nebo i dětský koutek s hlídáním. Třeba právě tady vám děti pohlídají, když vy budete relaxovat v lázních.